Modtagere af Æresrummelpotten

 

1950: Folketingsmand og forstander Fr. Heick, Jyndevad.

1951: Bankbogholder Munch Knudsen og invalidepensionist Fr. Andresen, Tønder.

1952: Spøgelset i Brøns Kirke.

1953: Ellen Wolden-Ræthinge, Gråsten-Sønderborg, som blev landets første kvindelige toldforvalter og Lis Groes, Haderslev, som var handelsminister i Hedtofts anden regering.

1954: Chefredaktør Jes Schmidt, "Der Nordschleswiger" selig tabt!"

1955: Aabenraas kulturelle lokomotiv, byrådsmedlem Marguerite Hahnemann.

1956: Stats- og udenrigsminister H. C. Hansen.

1957: Ingen

1958: Fotograf og vejrprofet Arne Gabs, Tønder.

1959: Journalist Frode Kristoffersen

1960: Ingen

1961: Statskonsulent Kr. Toftdahl-Møller, Sønderborg.

1962: Ingen

1963: Revalideringschef Sv. A. Hellesen, Sønderborg.

1964: Højskoleforstander Niels Bøgh Andersen, Jaruplund.

1965: Fabrikant Mads Clausen, Danfoss.

1966: Ingen

1967: Familieminister Camma Larsen-Ledet, Aabenraa.

1968: Stiftamtmand Jens Pinholt, Haderslev.

1969: Folketingsmand Peter Gorrsen, Aabenraa.

1970: Amtsborgmester Erik Jessen, Aabenraa.

1971: Amtsrådsmedlem Harro Marquardsen, Fauerby ved Løgumkloster.

1972: Viceamtsborgmester, arkitekt Svend Ingomar Petersen, Vojens.

1973: Sognepræst Anders Bork Hansen, Løgumkloster.

1974: Arbejds- og boligminister Johan Philipsen, Lundtoftbjerg.

1975: Rektor, fhv. borgmester Georg Buchreitz, Aabenraa.

1976: Politimester Erik Bøving, Tønder.

1977: Politimester Iver Møller, Gråsten.

1978: Ingen

1979: Redaktør Bjørn Svensson, Haderslev.

1980: Professor og generalkonsul Troels Fink, Aabenraa.

1981: Tønder Festivalfond.

1982: Finn Christiansen, Sønderjysk Genbrugscenter, Vojens.

1983: Verdensmester i speedway, Ole Olsen, Vojens.

1984: Tegneren Fritz Carstensen, Sønderborg, "e Havbogasse"

1985: Museumsinspektør, dr. Phil. Sigurd Schoubye, Tønder.

1986: Civilforsvarsleder H. E. Højer, Vojens.

1987: Amtsborgmester Kresten Philipsen, Lundtoftbjerg.

1988: Forfatter og museumsleder H. E. Sørensen, Skærbæk.

1989: Direktør Ingolf Nielsen, Cimber Air, Sønderborg.

1990: Sønderjyllands Symfoniorkester.

1991: Chefredaktør på "Jydske Tidende", Erik Randel, Sdr. Bjert.

1992: Lektor Agnete Bisgaard, Aabenraa,

1993: Henrik Nielsen, Jels, for oprettelsen af Orion Planetarium.

1994: Det Danske Spejderkorps, korpslejren "Blå Sommer" ved Kliplev.

1995: Hendes Majestæt Dronning Ingrid.

1996: Direktør og kunstmæcen Jens Terp-Nielsen, Aabenraa.

1997: Samfundsdebattør Robert Huhle og amatørteater-entusiast Arne Aabenhus.

1998: Jels Vikingespil.

1999: Leif Maibom, Sønderborg Revyen.

2000: OL-guldvinder Jesper Bank.

2001: Rosa Schmidt, Rømø for bevaringen af gamle huse på Rømø.

2002: Skuespiller Asger Reher for et uforfalsket sønderjysk på scenen.

2003: Minister Bertel Haarder for faste og sønderjyske holdninger.

2004: Koncernchef Jørgen M. Clausen, Danfoss for stor interesse og støtte til den regionale udvikling.

2005: Skibsreder Mærsk McKinney Møller for sin bevågenhed for landsdelen.

2006: Willys Kaffeklub for god underholdning med et sønderjysk udgangspunkt.

2007: Museumsinspektør Inge Adriansen, Sønderborg

2008: Tegneren Frans Füchsel

2009: Forfatteren Erling Jepsen

2010: Tidligere borgmester i Sønderborg, A.P. Hansen

2011: Den sønderjyske ambassade i Købehavn

2012: Komponisten og trompetisten Valdemar Rasmussen

2013: VM i Synnejysk

2014: Siegfried Matlok, Redaktør på Der Nordschleswiger

2015: Sanne og Svend Brodersen, Gram Slot

2016: Kurt Jensen, Frøs Sparekasse

2017: Sønderjyske

2018: Bent Jensen, LINAK

2019: Bodil og Peter Otte, Agerskov Kro og Hotel

2020: Folketingsmedlem, tidl. minister Eva Kjer Hansen

 

Tags: æ Rummelpot, magasin, karikatur, Sønderjysk Humor

Udskriv